İade Politikası

İADELER
Üzgünüz, ürünlerimizin çabuk bozulan yapısı nedeniyle iade kabul etmiyoruz.
İstanbul dışından sipariş verdiyseniz, özellikle sıcak yaz aylarında – Haziran, Temmuz, Ağustos hatta bazen Eylül – kargo şubenizden almanızı kesinlikle öneririz. Kargo şube bilginiz size email ile gönderilen takip kodunuzda yer almaktadır.

Siparişinizi kuru buzla köpük kutuda paketlemek için her türlü özen gösterilmiş olsa da, özellikle yaz aylarında kurye sürelerinin uzun sürmesi veya ürünlerin buzunun çözülmesi/bozulması durumunda herhangi bir sorumluluk kabul etmeyeceğimizi unutmayın. Paketinizi kargo şubenizden kendiniz teslim almanızı öneriyoruz.

ÖNEMLİ NOT: Kargo firmasının herhangi bir sebeple paketinizi teslim edememesi durumunda size en yakın Yurtiçi Kargo şubesine giderek paketi kendiniz teslim almanız gerekebilir. Şubeye erişiminiz yoksa (şubeye ulaşmak için otobüs, minibüs veya araba kullanamıyorsanız), web sitemizden sipariş vermenizi kesinlikle tavsiye etmiyoruz.

Kargo şirketi beni evde bulamadı. Geri ödeme alacak mıyım?
Üzgünüz hayır. Siparişinizi söz verdiğimiz şekilde paketleyip Yurtiçi Kargo ile adresinize göndereceğiz. Sipariş takip numaranızı,  paketinizi Yurtiçi Kargo’ya teslim ettiğimiz gün SMS ve e-mail ile alacaksınız.

Sipariş takip kodunuz tarafınıza ulaştıktan sonraki gün ilgili kargo firmasının websitesinden kargonuzun durumunu sorgulamanız veya şubenizi arayarak siparişinizin teslim edilip edilemeyeceğini kontrol etmeniz gerekmektedir. Gerekirse kargo şubesinden (özellikle sıcak yaz aylarında) şubeye giderek paketinizi kendiniz teslim almalısınız.

Paketinizi Yurtiçi Kargo’ya teslim ettikten sonra, teslimatı veya teslim almayı koordine etmek sizin sorumluluğunuzdadır. Kargo firmasının sizi evinizde bulması konusunda maalesef yapabileceğimiz bir şey yok.

Kargo ile ilgili gecikme veya sorunların firmamızın sorumluluğu dışında olduğunu ve bu nedenle başarısız kargo teslimatları için geri ödeme yapılmayacağını üzülerek belirtmek isteriz.